Murat Ekşi Uyardı: Sakarya’da Tablo Çok Kötü

Son Güncelleme:

Yayın Tarihi:

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 34. Meslek Komitesi ve meclis başkan yardımcısı Murat Ekşi şehirdeki hasarlı binalara dikkat çekti.

Ekşi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Daha önce Müteahhitler Birliği, SATSO ve üniversitenin yaptığı bir çalışmada acil yıkılma tehlikesinde 7 bin bina olduğu tespit edildi. Sakarya’nın büyük bir ilçesi kadar nüfus bu binalarda yaşıyor ve depremde hayatlarını kaybetme riski yüksek.

Bizler 99 depreminde sonra yönetmeliğe uygun binalar yapmaya başladık ve bu binaların güçlü de olduğunu düşünüyorum. Bu bahsettiğimiz 7 bin bina bizlere utanç verici bir tablo getirecektir. Hazırlıklı ülkelerin karşıladığı gibi depremi karşılamamız gerekiyor. İstanbul’da uygulanan “Yarısı Bizden” kampanyasının benzeri bir çalışma yapabiliriz. Tablo çok kötü. Sakarya’da çok fazla çıkmaz sokak olan mahalle var. Kentsel dönüşümle ilgili ekonomik sıkışıklığı aşabilmemizin bir yolu ada bazında kentsel dönüşümdür.

Biz bu konuda çok gerideyiz. Ne mal sahipleri, ne idareciler, ne müteahhitler bu konuda bir adım atabilmiş değil. Ay içinde komite olarak ziyaretler gerçekleştirdik. 2 bin adet şantiye panosu başvurusu bekliyor. SASKİ birçok konuda yardımcı olmaya çalışıyor.

Sakarya gibi bir ilde inşaat ruhsatı almak 6 ay sürüyor. Kafalarında maliyet hesabı yapan müteahhitler ruhsatı beklerken 6 ay sonra bambaşka bir tablo ile karşılaşıyorlar. Bu gibi sorunların çözülmesi için belediyelerde ve ilgili kurumlarda daha yetkin personel bulunması da gerekli. İnşaat sektörü bu meclisteki neredeyse her sektörü ilgilendiren bir sektördür; çünkü çok kalem ürünü kapsıyor.” diye konuştu.

 
- REKLAM -spot_img

Balıkesir’in, Mavi Bayraklı Plaj sayısı 49’a yükseldi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sahillerde gerçekleştirdiği; temizlik, bakım, onarım ve ıslah çalışmaları ile iskele ve cankurtaran kuleleri kurulumlarına tam gaz devam ediyor. 1 Haziran’da başlayacak...

İlgili Diğer Haberler

Geleceğin mimarları Nilüfer’i inceledi

Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Şehircilik ve Kent Planlama dersini Nilüfer Belediyesi’nde işledi. Geleceğin mimarları, Nilüfer Belediyesi’ndeki...