‘Türkiye’de Yüksek Öğretim Geleneği İstanbul Üniversitesi ile Başlar’

Son Güncelleme:

Yayın Tarihi:

Yüksek Öğretimde Kalite Konferansı’nın açılış konuşmasını İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptı. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ak ‘’Üniversitemiz Türkiye’de yüksek öğretim geleneğini başlatan, kurallarını koyan ve gelişmesini sağlayan bir kurum. Bu sebeple yaptığımız her işte en verimli çıktıyı üretmeye gayret ediyoruz’’ dedi. Prof. Dr. Ak, stratejik planlara uygun olarak davranmanın İÜ için bir gelenek niteliğinde olduğunu belirtti. İÜ’nün akreditasyon oranlarına büyük önem verdiğinden söz eden Prof. Dr. Ak, ‘’Gururla söyleyebilirim ki, Türkiye’de lisans programı üzerinden akreditasyon oranı %14 iken İÜ lisans programları %40 akreditasyon oranına sahip. YÖKAK bu konuda yüksek öğretim kurumlarına yol gösteriyor, bizler de bu yolda çalışmaya ve diğer üniversitelere örnek olmaya devam edeceğiz’’ ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Ak, başta YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar olmak üzere tüm YÖKAK üyelerine ve katılımcılara teşekkürlerini sunarak konuşmasını noktaladı.

‘’Kalite, Yükseköğretim Kurumunun Kendi Sorumluluğundadır’’

Konferans, açılış konuşmasının ardından YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’ın ‘’Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon’’ başlıklı sunumu ile devam etti. Prof. Dr. Kar sunumunda ilk olarak, kalite kavramının çok boyutluluğu ile öğrenci, akademisyen, devlet ve işveren gibi paydaşların kalite algısındaki farklılıklardan söz etti. Yükseköğretimde kalite güvencesinin oluşma aşamalarını açıklayan Prof. Dr. Kar çağdaş kalite güvence sistemlerinin çıktı odaklı olduklarını vurguladı. Verimli bir dış değerlendirme için kurumların iç kalite güvence sistemlerini benimseyip, geliştirip, kurumsallaştırmaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kar ‘’Kalite, yükseköğretim kurumunun kendi sorumluluğundadır’’ dedi. Prof. Dr. Kar, kalite güvencesinin hedeflerinin, ulusal kalkınmaya katkı sağlamak, öğrencilerin ulusal ve küresel yeterliliklere uygun hazırlanması, bilişim devrimine uyum sürecinin hızlanması, eğitimde mükemmelin hedeflenmesi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kar sunumunu YÖKAK kalite güvencesi sisteminin çerçevesinden bahsederek ve standartlarını belirterek tamamladı.

Yüksek Öğretimde Kalite Konferansı, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’ın gelen soruları cevaplaması ile devam etti. Konferans, hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ardından son buldu.

- REKLAM -spot_img

GUESS JEANS Iris Law’u marka yüzü olarak tanıttı

GUESS JEANS, yeni GUESS AIRWASHTM teknolojisiyle denim dünyasında devrim yaratırken, Iris Law’u marka yüzü olarak tanıttı. Amerikalı denim öncüsü GUESS JEANS, Kaliforniya’nın yaşam tarzını yansıtan...

İlgili Diğer Haberler

Geleceğin mimarları Nilüfer’i inceledi

Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Şehircilik ve Kent Planlama dersini Nilüfer Belediyesi’nde işledi. Geleceğin mimarları, Nilüfer Belediyesi’ndeki...