‘Seçim Sonrasında Üretimi Yıpratan Gündemlerden Uzaklaşmalıyız’

Son Güncelleme:

Yayın Tarihi:

SAKARYA- Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Erdem Ercan Başkanlığında Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin katılımıyla Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Meclis toplantısında açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Erdem Ercan “İdrak ettiğimiz, Ramazan ayının sizlere, ülkemize ve İslam alemine sağlık, huzur ve bereket getirmesini diliyorum. Bu hafta sonu gerçekleştireceğimiz Mahalli İdareler Seçimlerinin şimdiden ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Camiamızdan hasta olan arkadaşlarımıza acil şifalar, vefat edenlere ve yakınlarına Meclisimiz adına Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.” dedi

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1218 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Şubat ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Tuncay Cebeci’nin sunumunun ardından oylanarak meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Toplantıda Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili ilgili bilgi veren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, şunları dile getirdi;

Yerel Seçimler

“Pazar günü ülkemiz önemli bir seçime ev sahipliği yapacak. Bu süreçte Sakarya il genelinde yerel idare alanında görev almak isteyen tüm adaylarımıza başarılar dilerim. Tüm adaylarımızın ilimizin yaşam standardını yükseltmek için mücadele etmek isteğinden şüphemiz yok. Temennimiz; adil, temel hak ve milli değerlerimize sahip çıkan, Sakarya halkının talep ve beklentilerine duyarlı, çağımızın gelişmelerine açık, insan odaklı, katılımcı, sürdürülebilir bir yönetim anlayışına sahip olmalarıdır.

Yerel seçimler öncesi şehrimizin geleceği açısından hayati önem taşıyan en öncelikli talebimizi tekrar dile getirmek istediğimizde cevabı kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık olacaktır. Bu konuda atılacak adımların bir tercih değil, zorunluluktur. Nüfusunun %95’inin deprem kuşağında yaşadığı ülkemizde depreme karşı alınması gereken yapısal hamleler ve tedbirler artık alarm veriyor. İnsan yaşamını güvence altına almadan attığımız her adım, ileride bizleri başladığımız noktadan çok daha geriye götürecek.

“Seçim Sonrasında Üretimi Yıpratan Gündemlerden Uzaklaşmalıyız”

31 Mart’tan sonra önümüzde seçimsiz bir 4 yıl var. Bu yeniden yapılanmaya her anlamda bir fırsattır. Ülkenin seçim gündeminden çıkmasını, yatırım ve üretim ortamını güçlendirecek bir döneme adım atılmasını umut ediyoruz. Üretimi yıpratan gündemlerden uzaklaşmalıyız.

Gündeme seçimle başladık ekonomi ile devam edelim. Bu süreçte tüm taraflar seçim ekonomisi anlamında birçok vaatte bulunuyor. Bir de hem bireylerin hem iş dünyasının yaşadığı piyasa gerçekleri var. Şu anda iş dünyası sattığı malı yerine koyacak imkanları kaybeder hale geldi. Finansmana erişim her geçen gün zorlaşıyor. Bu konuda finans çevrelerinin (bankaların) iş dünyasını destekleyen çalışmalar yapmasını bekliyoruz.

Çünkü enflasyondaki artışın, döviz kurları ve altın fiyatlarındaki yükselişin, fiyat artışlarının yerel seçimlerin ardından da devam edeceğine dair ekonomistlerin yorumları var ki bu da İş dünyası olarak bizleri daha tedirgin ediyor. Uzman görüşleri doğru çıkarsa özellikle Nisan ve Mayıstan itibaren enflasyonda ciddi oranda artış olacaktır.

“Enflasyonla Mücadele Kararlı Şekilde Sürdürülmelidir”

Resmi verilere göre enflasyon aylık bazda yavaşlamış olsa da geçen yılın aynı ayının üzerinde gerçekleştiği ve yıllık enflasyonun yükseldiğini görüyoruz. Dolayısıyla, gelecek kaygısı, tedirginlik ile endişenin yaşandığı, güven ortamının sağlanamadığı bir iklimde ekonominin iyileşmesi beklenemez. Seçimlerin ardından bu sorunların çözüldüğü bir güven ortamı en büyük beklentimiz. Dolayısıyla enflasyonla mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürülmesini doğru buluyoruz.

Daha Fazla İhracata İhtiyacımız Var

Böylesine zor bir denklemin içinde üreten kesim olarak “evet bu sorunlar var ve çözülmesi gerekiyor” diyerek bekleyemeyiz. Dijital dönüşüm, yapay zeka, sürdürülebilirlik, AR-GE ve inovasyon, farklı pazar arayışları, enerji verimliliği gibi unsurlarla rekabet gücümüzü arttırmaya odaklanmalıyız. Bu kritik süreçte daha az hasar almamıza destek olacaktır.  Bunu bir külfet olarak görmemeli, dünyaya uyum sağlamalıyız. Diğer taraftan bakıldığında ise Türkiye’nin döviz gelirine ihtiyacı var… Yani daha fazla ihracata ihtiyacımız var.  Dolayısıyla ekonomiye yeni ihracatçı firmalar kazandırmamız ve mevcut firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Bu hepimizin sorumluluğudur.

Biz, ülkemizin refaha ve istikrara kavuşmasını can-ı gönülden istiyoruz. Hükümetimizin içinde bulunduğumuz ekonomik zorlukları aşmak, iş dünyamızın yaşadığı sıkıntıları gidermek adına yürüttüğü çalışmaların, verdiği çabanın da farkındayız. Orta vadeli programda yer alan yapısal reformların kararlılıkla uygulanması durumunda, iş dünyamızın önü açılacak, yatırım, üretim ve istihdam artacaktır. Bizim de tüm gayretimiz, telkinlerimiz, öneri ve taleplerimiz çözüm odaklı düşünülmelidir.

Sakarya’ya Model Fabrika

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır’ı Sakarya programı kapsamında odamızda ağırladık.

Üyelerimizle bir araya geldi, değerlendirmelerimizi, taleplerimizi ilettik. En önemlisi de SATSO hizmet kampüsümüz için de oluşturmayı talep ettiğimiz model fabrika talebimize de “15. Model fabrika Sakarya’ya hayırlı olsun” müjdesini verdi. Umuyoruz ki çok verimli bir projeyi daha ilimiz iş dünyasının hizmetine sunacağız.

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı %153

Ticaret bakanlığımız tarafından açıklanan “faaliyet illerine göre ihracat” verilerine istinaden ilimiz 2024 şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 22,6, ocak ayına göre ise 6’lık artış göstererek 788 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. Bu performansı ile toplam ülke ihracatına yüzde 3,7 oranında katkı yapmıştır.

Buna ilave olarak bir de Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından güncel Ocak 2024 dış ticaret verilerine göre ise ocak ayında Sakarya’da ihracatın ithalatı karşılama oranı %153 olarak gerçekleşti. Ayrıca da ocak ayında 165 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlası vererek yıla güçlü başlamış olduk.

Kurulma Aşamasındaki OSB’ler ile İlgili Gelişmeler

Kurulma aşaması devam eden OSB’lerimiz ile ilgili de bilgi paylaşmak istiyorum. Bunlar bizim için çok önemli.

DOMİ OSB (Doğu Marmara Makine İhtisas OSB)

 • Tahsis edilen firma sayısı            :114
 • Toplam brüt alan                         :429 hektar
 • Tahsis edilen alan                       :1.672,006 m2
 • Henüz tahsis edilmeyen alan       :1.168.845,47

Sakarya Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi

 • Toplam kamulaştırılacak alan                :2.300.000 m2
 • Sanayi parseli                                      :1.150.000 m2
 • Ön tahsisi uygun görülen arazi miktarı   :627.500 m2
 • Ön tahsisi uygun görülen firma sayısı    :43
 • Kalan ön tahsis yapılacak arazi miktarı  :522.500 m2

Kaynarca Mobilya İhtisas OSB

 • 46 parselden 45 adedi 37 firmaya tahsis edildi
 • Brüt alanı 105 hektar,
 • 1 adet boş parsel (7.304 m2 büyüklüğünde)

Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB

 • OSB ön tahsisi uygun görülen firma sayısı :267
 • Toplam brüt alan     :524 hektar
 • Toplam tahsis edilen alan  :3.099.500,00 m²
 • Tahsis edilecek alan kalmamıştır.

Bunun yanında çok önem verdiğimiz Lojistik İhtisas OSB projemiz var, Türkiye’de ilk olacak. Sanayi Bakanlığı’mızdan geçti. Tarım ve Orman Bakanlığımızda incelemesi sürüyor. Liman yolu üzerinde olması ciddi bir avantaj. Bu çalışmalarda birinci sınıf tarım alanlarının 1 metrekaresine bile dokunmadan bunu yapmayı hedefliyoruz.

SATSO Mutfak Sanatları Akademisi Tamamlandı

Üzerinde 4 yıldır çalıştığımız Gastro Sakarya projemizin ikinci ayağı olan SATSO mutfak sanatları akademisini tamamladık.  Oda kampüsümüzde ramazandan sonra faaliyete geçecek. Burası hem bir restoran hem de yöresel ve dünya mutfakları alanlarında; aşçı, aşçı yardımcısı, barista, pastacılar yetiştirilecek. Workshop programları düzenlenecek. Coğrafi işaretli ürünlerimizin sergilenmesi ve sunumu gerçekleşecek. Kısacası şehrimizin yemek kültürü ve lezzetlerini tanıtmak anlamında önemli bir akademi olacak. Şehrimize hayırlı olsun.

Sakarya Uluslararası Makine ve Metal Kümesi” UR-GE Projesi

 “Sakarya Uluslararası Makine ve Metal Kümesi” UR-GE Projesi’nin ihtiyaç analizi çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlandı. UR-GE projelerinin en önemli amacı; rekabet gücümüzü ve ihracat seviyemizi arttırmaktır. Bizler de Oda olarak UR-GE projelerine ciddi önem veriyoruz. Kümelenme, iş birliği ve ihracat odaklı bir anlayışla firmaya ve sektöre özel analizler yapıyoruz.  Bu analiz sonrası; eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve ticaret heyetleri (seyahat, konaklama ve organizasyon giderleri), alım heyetleri konularında destek veriyoruz. Kısacası, sürdürülebilir ihracat için gereken kabiliyetlerin geliştirilmesini ve bilgiye ulaşılmasını sağlıyoruz. Şu anda süs bitkiler konusunda urge çalışması yürütüyoruz. Sırada ise mobilya ve tekstil sektörü var.

SATSO Kariyer

Nitelikli istihdama katkı sunmak amacıyla SATSO kariyer platformunu oluşturduk.  Dijital platformumuz aktif bir şekilde çalışıyor. Bu platform, iş arayanlar ile işçi arayanları bir araya getiren bir sistem.Bu platformumuzda son bir ayda 43 işveren, 122 iş veya staj arayan ilanı bulunmakta.

Şeffaf ve sade kullanıma sahip olan platformumuz ile başvuru ilanı oluşturma, yayımlama, başvuru alma, adayları değerleme süreçleri dijital ortamda gerçekleşmekte iş yükü ve zaman konusunda ciddi avantaj sağlanmaktadır. Bunun yanında iş arayanlar da tek bir platform üzerinden hem iş ilanlarına ulaşıp hem de dijital başvuru ve görüşme yapabilmekteler. Aktif şekilde kullanılan bu platformun çok daha fazla üyemize, iş veya staj arayan kişiye ulaşmasını istiyoruz.

 

Başkan Altuğ’un konuşmalarının ardından toplantının Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi ile Dilek ve Temenniler bölümünde konuşan Meclis Üyeleri sektörleriyle gündeme ilişkin değerlendirmede bulundular.

29. Meslek Komitesi (Eğitim ve Öğretim Faaliyetleri) Meclis Üyesi Kenan Taçyıldız, “Komite olarak üyelerimize yönelik yakın zamanda önemli bir eğitim gerçekleştirdik. Destek olan yönetim kurulumuza ve personelimize teşekkür ediyorum. Maalesef elektrik kesintileri artık dayanılmaz bir noktada.  Biz bu konuda sahipsiz miyiz? Bu elektrik kurumlarında bakım-onarım hiç bitmiyor. Alışılmış bir çaresizlik içindeyiz ve tüketicinin yaptırımı uygulamasında önü açılmalıdır. Önümüzde bir seçim var ve adayların birçok vaadi var. Ciddi bir trafik sorunu ve var sokak hayvanları sorunumuz var. Bunların bir çaresine bakılması gerekiyor.

Bir çiftçi arkadaşımla görüştüm, 50 dönüm tarlası var. Bu tarlayı ekmesi için 1 milyon 200 bin yatırım yapması gerekiyormuş ancak oğlu bunu ekmeyip aynı parayı faize yatırırlarsa daha çok kazanılacağını belirtmiş. Bu durum maalesef haklı. Bizim tarlalarımız boş kalmamalıdır. Yerel yönetimler ve devletimiz tarlaları boş bırakmamalıdır. Tarım politikasına ciddi şekilde el atılması gerekiyor.

Tatil günleri ülkemizde çok fazla. Okullar olarak 365 günün 180 gününde tatil. Eğitim öğretimin süresinin artırılması gerekiyor. Özel okulların ücretlendirilmesine yapılan müdahalede adaletsizlik var. Hem maaşlar ile personel öğretmenlerimizi hem de eğitim kalitesi ile velilerimizi memnun etmek istiyoruz.” dedi

4. Meslek Komitesi (Tarım Ürünleri Üretimi ve Ticareti) Meclis Üyesi Ahmet Bayrak, “Türkiye artık öngörülemez bir ülke oldu. Enflasyon her geçen gün bizleri fakirleştiriyor. Geçen yıl hayvan kesim fiyatları 210 TL civarındaydı şimdi ise Kurban Bayramına kadar 400 TL civarına geleceği düşünülüyor. Yıllık enflasyon temel gıdada %100’ün üzerinde ve biz bir sarmalın içerisindeyiz. Maalesef 1-2 senede de çözülecek bir süreç değil. Paraya ulaşmak çok maliyetli ve çok zor. Herkesin ticaretini öngörüyle yapması gerekiyor ancak hiçbir şeyi öngöremiyoruz. 2 ay sonra Kurban Bayramı var. 40 kg hisselik 22 bin TL ve üzeri olacağı tahmin ediliyor. Bu Türkiye’de binlerce insanın kurban kesememesi anlamına geliyor.  Seçimlerden sonra ciddi artış bekleniyor. 2024 çok zor geçecek.

Maşukiye deresi ile Sapanca Gölü’ne sızan yakıt öngörülemez bir kaza ancak çözümü de olacaktır. Bizim gölümüzle ilgili bakmamız gereken asıl mesele ise Sapanca’da plansız ve altyapısız olan 20 bin bungalovdur. Bu yapıların atıkları nereye gidiyor? En az NATO yakıt hattı kadar tehlikeli bir durum arz ediyor. Bu atıklar ana içme kaynağımıza geliyor. Sapanca gölü tek gözbebeğimiz ve bunun kirlenmesini engelleyecek mekanizma kurmamız gerekiyor.” diye konuştu.

17. Meslek Komitesi (Kooperatifler, Enerji Altyapı ve Hafriyatçılar) Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, “Maalesef insani değerlerin erozyona uğradığı bir dönemdeyiz. Ne kadar insanız bunu kendimize sormalıyız. 2023 dünya hava kalitesi raporuna göre bir ilçemiz havası en kirli 3. merkez olmuş. Bu konuda hakkında üyemiz 6 makale gönderdi. Yapılması gerekenler, stratejik planları çok güzel anlatılmış ancak okumuyoruz, hissetmiyoruz. Dünyanın yegane göllerinden birisine yakıt karışmış. Hepimiz tekrardan fabrika ayarlarına geri dönüp kendi değerlerimizi fırsatlarımızın önüne çekmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

7. Meslek Komitesi (Isıtma, Soğutma ve Mekanik Tesisatçılar) Meclis Üyesi Emrah Tetik “Köylerde üretim ciddi şekilde azaldı. Nedeni ise köylerde iştigal eden çiftçi vatandaşlarımız hem yaşam giderleri hem de çocuklarını okutabilmek adına şehre göç ediyor. Bildiği çiftçilik işi dışında başka iş yapıyor ve düzenini bozuyor. Köylerde aylık ısınma gideri 20 bin TL’yi buluyor. 1 ton kömür 7-8 bin TL, ekstra odun da alınması gerekiyor. Vatandaş hem masraftan kaçmak hem çocuklarını okutmak için köyleri bırakıyor. Merkezde de gereksiz bir yoğunlaşma yaşanıyor. Diğer bir husus da köylerin mahallelere dönüşmesidir. Bizim köyümüzde mahalle olduktan sonra köyün arazileri belediye tarafından satıldı. Yabancı insanlar konaklama için buraya gelip köyleri betonlaştırdılar.” dedi.

21. Meslek Komitesi (Otomotiv ve Yedek Parça Ticareti) Meclis Üyesi Ahmet Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Akaryakıt istasyonlarının kredi kartına komisyon indirimi var ancak bankalara başvuru yapıyoruz henüz kendilerine resmi yazı gelmediği için onaylanmıyor. Ticaret erbaplarımız müşterilerine bu aralar kredi kartı çekerseniz fiyat artar, çekmezseniz ve fiş almazsanız başka olur diye uyarılarda bulunuyormuş. Bu konuda da tüketicilerimizin bilinçli olmasını ve haklarını korumalarını tavsiye ediyoruz. Maalesef vize alamıyoruz. Avrupa ülkeleri bizlere vize vermiyor. Belirli bir sınır üzerinde ihracat yapan, devlet memurları yeşil pasaporta rahatlıkla ulaşabiliyorken vergi ödeyen ve işlerini büyütmek isteyen ticaret erbapları neden alamıyor?” diye konuştu.

31. Meslek Komitesi (Bilişim ve Telekomünikasyon) Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Geçen hafta Odamızı temsilen Sakarya Valiliği’ndeki turizmle alakalı bir toplantıya katıldım. Konuşulanlara ve açıklanan verilere baktığımızda Sapanca’nın turizm konusunda geldiği nokta iç açıcı değil. Şu an Sakarya’ya en yoğun şikayet turizm konusunda geliyor. Ocak ayında yurtdışından 3400, yurtiçinden ise 57 bin misafir gelmiş. Yoğun bir şekilde ticarette ve hizmette kümelenen yerlerde denetimler yoğun olmazsa kurallar hızlı şekillenmezse ve bizim gibi Oda vb. yapıda birleşmezlerse bu denetimler aza iniyor, kalitesizlik oluyor. Bu konuda bir panel düzenleyeceğiz. Bunun sonucunda yerel yönetim bir tedbir alacaktır diye umuyoruz. Şehrimiz en önceliği kentsel dönüşüm. Bizler üyelerimizi ziyaret ederken şunu dinledik ve şunu fark ettik. Kentsel dönüşüm sürecinde ticaret erbaplarımız ne yapacak? Pasajlarda endişe içerisinde olan ticaret erbaplarımız var. Bizler çark caddesinin karşısındaki tümen alanını kentsel dönüşümde ticaretin devam etmesi adına rezerv alan olarak isteyeceğiz.” dedi  

- REKLAM -spot_img

İlgili Diğer Haberler

Başkan Alemdar: Sporu ve bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya devam edeceğiz

Sakaryalı anne babalar ve çocukları, güneşli bir pazar sabahında Aziz Duran Parkı’nda doğa ile iç içe pedalları ‘dostluğa’...

Baca6 Burgaz: Gastronomi Cenneti

Lüleburgaz'da lezzet ve sanatın bir araya geldiği eşsiz bir mekan olan Baca6 Burgaz, müdavimlerinin patentli Adana Sushi başta...

Arkeopark, Bursa turizmine güç katacak

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 8500 yıllık Arkeopark’ta yapacakları çalışmalarla Bursa turizmine güç katacaklarını söyledi....

3D Tarayıcıların Kullanım Alanları ve Avantajları

3D tarayıcılar, nesnelerin dijital modellerini oluşturarak 3D yazıcılarla baskı alınmasını sağlayan önemli araçlardır. Sitemizde sunduğumuz 3D tarayıcı, yüksek...