Özel öğrencilerle mutfağa girdiler

Son Güncelleme:

Yayın Tarihi:

SAKARYA- SUBÜ Sapanca Turizm MYO öğrencileri farkındalık çalışması kapsamında Sakarya Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Dayanışma Merkezi öğrencileri ile kek ve kurabiye yaptı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Kariyer Zirvesi ’24 kapsamında Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu’nda özel birey ve aile farkındalığını artırmak amacıyla ‘Tatlı Atıştırmalıklar Atölyesi ile Farkındalık’ başlıklı Gelecek Atölyeleri etkinliği düzenlendi. Sapanca Turizm MYO Müdürü Prof. Dr. Şevki Ulema ve Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Arzu Özel Yılmazcan’ın desteklediği, Pastacılık ve Ekmekçilik Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Evrim Karaca ve Öğretim Görevlisi Onur Tugay’ın organize ettiği etkinlikte, program öğrencileri ile Sakarya Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Dayanışma Merkezi öğrencileri bir araya geldi. Merkezin Müdür Yardımcısı Melih Şafak ile Mutfak Atölyesi Eğitmeni Nilüfer Aydın Ak da etkinlikte yer aldı. Farkındalık çalışması kapsamında öğrenciler birlikte cupcake ve çikolatalı kurabiye hazırladı. Ardından ise çay saati yapıldı. Günün anısına merkez öğrencilerinin yaptığı dekoratif tabak, Sapanca Turizm MYO’ya hediye edildi.

- REKLAM -spot_img

Adapazarı’nda Kurtuluş Coşkusu ve Tarihi Açılış

Adapazarı, 21 Haziran 2024 tarihinde tarihi ve kültürel mirasını kutlamak üzere anlamlı etkinliklere ev sahipliği yapacak. Adapazarı Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında Kurtuluşun 103....

İlgili Diğer Haberler